ANASAYFA FARKLI YORUM MİKRO VE MAKRO ÂLEMLERDEKİ TEVHİD DELİLLERİ
MİKRO VE MAKRO ÂLEMLERDEKİ TEVHİD DELİLLERİ

MİKRO VE MAKRO ÂLEMLERDEKİ TEVHİD DELİLLERİ

68
0

Kâinatta, zerreden şemse kadar her bir varlıkta görülen mükemmel nizam, harika intizam, muhteşem sanat, Allah’ın birliğini gösteren en parlak delillerdir. Her şey, tek bir Vahid’den haber veriyor. Birbirine benzeyen eserler, tek bir yaratıcının ürünü olduğunu hatırlatıyor. Her şeyin dışı da O’na aittir, çünkü O Zahir’dir. Her şeyin içi de O’na aittir, çünkü O Batın’dır.

Kâinatta milyonlarca Tevhid delillerine rastlarız. Mikro ve makro âlemlerde gördüğümüz benzerlikler, bu delillerden sadece bir tanesidir.

Çıplak gözümüzle gördüğümüz manzaralarla, mikroskop aracılığı ile büyütülerek görebileceğimiz çok küçük manzaraların birbirine benzemesi, her şeyin tek bir elden çıktığını, aynı sanatkârın eseri olduğunu ispat etmez mi? Bir Sâni-i Vâhid’in eseri olduğunu göstermez mi?

Şimdi sizinle bir seyahate çıkalım. Sizlerle paylaşacağım bazı resimleri neye benzettiğinizi soracağım.

Resim 1’de gösterilen manzara neye benziyor dersiniz? ‘Evimizin bahçesindeki ağaç’ mı dediniz? Maalesef yanıldınız. Biliyor musunuz, bu gördüğünüz manzara, sıvı hâldeki bir alüminyum metalinin, katılaşması esnasında mikroskop ile çekilen, çıplak gözümüzün göremeyeceği bir resimdir. Katılaşan sıvı alüminyum metali, tıpkı bir ağaç dalına benziyor, değil mi? Nitekim gözümüzle görebileceğimiz Resim 2’deki ağaç resmi, bunun delili olsa gerek. Mikro âlemle makro âlem birbirine ne kadar da benziyor. Demek her şeyde bir birlik var. Birlik ise bir olan Zât-ı Vâhid’i gösterir.


Resim 1: Sıvı haldeki bir alüminyum metalinin katılaşması esnasında mikroskop ile çekilen resmi

Resim 2: Ağaç manzarası

Çıplak gözümüzle göremediğimiz âlemdeki bir metalin katılaşması bile Rabbimizin, Sâni ve Müzeyyin isimlerine ayine oluyor. ‘Nasılsa insanlar çıplak gözleriyle bu kadar küçük boyuttaki yaratılışları göremiyorlar, o zaman bu âlemdeki varlıklar sanatsız, gelişi güzel olsun’ denilmiyor. Çünkü Zahir olan Sâni, her şeyin dışını da, makro âlemi de süslü ve sanatlı bir tarzda icat ediyor. Çünkü Batın olan Sâni, her şeyin içini de, mikro âlemi de süslü ve sanatlı bir tarzda icat ediyor.

Size başka bir örnek…

 

Yazının devamına dergimizin Temmuz sayısından ulaşabilirsiniz…

 

Prof. Dr. Hüseyin UZUN
huzun_61@hotmail.com

(68)

YORUM YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir