MART SAYIMIZ ÇIKTI!

Bediüzzaman; asra damgasını vuran adam

Aylık aktüel gençlik dergisi Genç Yorum’un Mart sayısı çıktı. Bediüzzaman Said Nursî’nin vefatının 57. senesi münasebetiyle, dergide onun hayatına, hayatı boyunca uğrunda mücadele ettiği hakikatlere yer verildi.

“Bediüzzaman istibdada, yalana, cehalete, anarşiye, keyfiliğe, zulme, haksızlığa, israfa, küfre, ahlâksızlığa, atalete, aldatmaya hayır dedi” kapağıyla çıkan dergi; Bediüzzaman’ın hayatı boyunca “Emrolunduğun gibi dosdoğru ol” emrine göre yaşamaya çalıştığını, hayatından örneklerle sayfalarına taşıdı.

Bediüzzaman Said Nursi’nin Tarihçe-i Hayat adlı eserindeki mahkeme müdafaası ile başlayan kapak dosyasında diğer başlıklar şöyle:
Mustafa Oral, “Yalana hayır, doğruya evet!” yazısıyla, Prof. Dr. Hüseyin Uzun, “Asra damgasını vuran dava adamı” yazısıyla, Av. Kadir Akbaş, “Hürriyet aşığı bir iman kahramanı” yazısıyla ve Ahmet Dursun “Bediüzzaman’ca tercihler” yazısıyla yer alıyor.

Risale-i Nur Külliyatı’ndan derlenen Nurlu Yorum’da ise, “Ekmeksiz yaşarım, hürriyetsiz yaşayamam” başlığı öne çıkıyor.

İbrahim Özdabak bu ay Bediüzzaman karikatürüyle dergiyi renklendiriyor.

Keyfince Lügat’te Ali Hakkoymaz, “Bediüzzaman’la arkadaş olmak” şiiri ile yer alıyor.

Keçeliler de Bediüzzaman dedi

Genç Yorum dergisinin içinde yer alan, küçük bir dergi niteliğindeki Keçeli bölümü gene dolu dolu. Bediüzzaman Said Nursî’nin de anıldığı bölüm, derginin en genç okurlarına hitap etmeye devam ediyor.

Her Telden sayfasında Edibenur Üner bu ay, Companion ve Cam Scanner uygulamalarını tanıtıyor. Büşra Bakırcı Çay Saati’nde, “Ekmekten de soru mu olurmuş?” diyerek merak duygusunu kamçılıyor.

Zürefa’da Fatma Şehide Nur, arkasından gidilecek bir üstadı arıyor. Eskimez Yazı’da Emine Sultan Çakır, Risale-i Nur’u el yazısı ile çoğaltanları anıyor. Huriye Yücesoy’un çizerliği ve Feyzanur Elif Mutlu’nun yazarlığında Nesl-i Âti Akademisi’ne yeni karakterler dâhil oluyor, macerada heyecan giderek artıyor.

Seren Adıyaman’ın derlediği Ehl-i Tivit her ay yeni bir tivit ehlini konuk ediyor. Feyâlilaceb’te Şulenur Yaşar, “O öyle bir şahsiyet ki” yazısıyla Bediüzzaman’ın hayatından feyâlilaceblik kesitler sunuyor. Öğrenci İşi’nde Ayşenur Aydoğdu’nun “Öğrenci işi okumak” başlıklı yazısında ilginç okuma teknikleri yer alıyor. Keçeli’nin Kitaplığı’ndan Nuriye Sultan, Bediüzzaman Said Nursî’nin Gençlik Rehberi adlı eserini tanıtıyor.

 

Bazı kelimeler daha güzeldir

Melike Nursultan Üner ve Nuriye Sultan’ın hazırladığı Herkes İçin Sanat sayfası bu ay bir illüstratörün eserlerine yer veriyor. Arapça kelimeleri anlamlarını yansıtacak bir tipografiyle illüstre eden sanatçının eserleri merak uyandıran nitelikte.

Caner Kutlu Zihnin Çarkları’nda bu ay “Zaman”da yolculuk yapıyor. Anlamlı Yorum’da Mücahit Çakır, “Bu çocuk askere gider” diyor.

Yeşil Yorum’da Handenur Yaşar, “Ben yeşil hayatı üstadımdan öğrendim” başlıklı yazısında Bediüzzaman’ın hayatından çevre dostu olduğu örnekler veriyor.

Haber Yorum’da, yurt ve dünya genelinden insan ve fıtrat odaklı haberler yer alırken, Erhan Akkaya editörlüğündeki Foto Yorum’da dergi okurlarından gelen fotoğraflar bulunuyor.

Tekno Haber’de ise Muhammed Zorlu teknoloji dünyasından yenilikleri sunmaya devam ediyor.

BENZER KONUDA MAKALELER:

2019 Mart sayımız çıktı! İnsan olan insan Genç Yorum dergisi 175. sayısıyla çıktı. Gündemi ebedî gençlik olanların dergisi Genç Yorum, “İnsanım İnsansın İnsan” başlıklı Mart sayısı ile okurlarıyla buluşuyor. “İnsan olmanın mahiyeti nedir? İnsan olmayı biz mi seçtik? Sosy...
2019 Şubat sayımız çıktı! 50 yaşında bir genç Genç Yorum dergisi 174. sayısıyla çıktı. Gündemi ebedî gençlik olanların dergisi Genç Yorum, “50 yaşında bir genç” başlıklı Şubat sayısı ile okurlarıyla buluşuyor. Genç Yorum dergisi, bağlı olduğu medya grubun, yarım asra imz...
Kasım sayımız çıktı! Kendini tanı, beni anla Genç Yorum dergisi 171. sayısıyla çıktı. Gündemi ebedî gençlik olanların dergisi Genç Yorum, “Anlıyorsun değil mi?” başlıklı Kasım sayısı ile yayınlandı. “Empati” konulu Kasım sayısıyla yayınlanan Genç Yorum dergisi zengin...
“Cumhuriyet” bize niçin lâzımdır? İnsanlık var olduğundan beri çeşitli ihtiyaçları olmuştur. Tekil insanın, temel psikolojik ve fizyolojik ihtiyaçları olduğu gibi, toplumu ifade eden ”insanlığın” dahi bir takım ihtiyaçları var olagelmiştir. Beşeriyetin bu temel ihtiyaçlarından biri d...
Ekim sayımız çıktı! Yaşasın Cumhuriyet! Genç Yorum dergisi 170. sayısıyla çıktı. Gündemi ebedî gençlik olanların dergisi Genç Yorum, “Hürriyet’in en geniş şekli: Cumhuriyet” başlıklı Ekim sayısı ile yayınlandı. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. yılında “Cumhuriyet” ko...

İlk yorumu siz yazın

Makale hakkında düşüncelerinizi paylaşın:

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.


*