ŞUBAT SAYIMIZ ÇIKTI!

AH BU DARBELERİN GÖZÜ KÖR OLSUN!

Aylık aktüel gençlik dergisi Genç Yorum, şubat sayısında Türkiye darbeler tarihini gündemine aldı. “Nedir bu darbelerden çektiğimiz?” başlığıyla çıkan dergi, darbelerin en çok insan haklarına kastettiği gerçeğini vurguluyor.

Türkiye’nin görüp geçirdiği darbelerin, hukuk, demokrasi, insan hakları, özgürlükler gibi temel değerlere verdiği zararların değerlendirildiği Genç Yorum şubat sayısı, gençlere bir rehber olma ve farkındalık kazandırma niteliği taşıyor.

Darbeler konulu kapak dosyasında, İnsan Hakları Aktivisti Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu ile yapılan bir röportaj yer alıyor. “Tüm darbelere demokratça karşı çıkmalıyız” diyen Gergerlioğlu, gazeteci N. Nur Ener’e verdiği röportajında gündemi, demokrasi ve insan hakları bağlamında değerlendiriyor.

Kapak dosyasının bir diğer röportajı ise Yeni Asya Gazetesi Genel Yayın Müdürü Kâzım Güleçyüz ile yapıldı. Şulenur Yıldırım’ın sorularını cevaplayan Güleçyüz, darbelerden ancak sistem ve zihniyet değişimi ile kurtulmanın mümkün olduğunu ifade ediyor. Şubat ayında Yeni Asya Gazetesi’nin 48. yayın yılı olması vesilesi ile görüşlerinin alındığı Kâzım Güleçyüz, Yeni Asya’nın 48 yıl boyunca yaşanan tüm darbelerdeki duruşunu ve neler yaşadıklarını anlatıyor.

Kapak yazılarında ise; “Darbe karşıtları parmak indirsin!” yazısıyla Prof. Dr. Ahmet Battal, “En ağır insan hakkı ihlali: DARBE” yazısıyla Mustafa Oral ve “Biz ne darbeler gördük” yazısıyla Melike Nursultan Üner yer alıyor.

Nurlu Yorum sayfasında “Karıncayı gözeten din, insan haklarını ihmal etmez” başlığıyla Risale-i Nur’dan bölümler var. Karikatür sayfasında ise, İbrahim Özdabak çizgileri kapak konusunu resmediyor.

Bu ay başka neler var?

İnsana ve fıtrata dair haberlerden derlenen Haber Yorum, okuyuculardan gelen fotoğraflarla hazırlanan Foto Yorum, her ay farklı bir sanatın anlatıldığı Herkes İçin Sanat, teknoloji dünyasından haberlerle Tekno Haber, okuyucuyu insan zihninde bir seyahate götüren Zihnin Çarkları her ay olduğu gibi bu ay da Genç Yorum sayfalarında yerini alıyor.

Kültür Sanat sayfasında bu ay Emine Sultan Çakır bir animasyon filmini tanıtıyor. Bilal-i Habeşî’nin hayatını konu alan filmin adı: BİLAL Özgürlüğün Sesi.
Anlamlı Yorum sayfasında ise, Şeyda Sultan Zengin “Saniyelerin hakkını ver” diyor.

Keçeli dopdolu, çok renkli

Derginin dinamik, heyecanlı, hareketli, renkli ve en genç bölümü Keçeli gene dopdolu. Edibenur Üner’in Her Telden, Büşra Bakırcı’nın Çay Saati, Fatma Şehide Nur’un Zürefa, Emine Sultan Çakır’ın Eskimez Yazı, Huriye Yücesoy ile Feyzanur Elif Mutlu’nun Nesl-i Âti Akademisi, Şüheda Kale’nin Hayâlnâme, Nuriye Sultan’ın Keçeli’nin Kitaplığı, Merve Yavuz’un Öğrenci İşi ve Seren Adıyaman’ın Ehl-i Tivit sayfaları meraklılarını bekliyor.

Gündemi ebedî gençlik olanların dergisi Genç Yorum, iyiye, güzele, doğruya, hakikate, müspet olana davet ediyor.

BENZER KONUDA MAKALELER:

BİZ NE DARBELER GÖRDÜK Böyle başladığıma bakmayın, henüz çeyrek asra ulaşmadı ömrüm. Türkiye’nin darbeler tarihinden payıma pek bir şey düşmedi benden öncekilere nazaran. 20’lerinin başında bir genç olarak bir hükûmetin devrildiğini, sokaklarda tankların yürüdüğünü görmedi...
DARBE KARŞITLARI PARMAK İNDİRSİN! Son aylarda darbeye “herkes karşı”. Ne güzel. Ama başarısız darbe örneğinden bakarak bunu söylüyoruz. Ve bu sebeple “herkes”in içindeki çokları için belirsizliklerle dolu bir söylem. ÖNCE BİRİNCİ SORU: Darbe başarılmış ve darbecilerce yeni ...
EN AĞIR İNSAN HAKKI İHLALİ: DARBE İnsan hakları, diline, dinine, ırkına, cinsine, milliyetine, sosyal statüsüne ve rengine bakılmaksızın insana insan olduğu için tanınan, insan olarak yaratılmış olmaktan doğan aslî, devredilemez ve yadsınamaz haklardır. Hayat tecrübeler bütünüdür. Ta...
ŞİMDİ BANA KAYBOLAN İHTİYARLIĞIMI VERSELER 40 ihtiyarlığa, yani ahirete ayak basıldığı yaş. İnsanın dünyası ahirete döner. Hz. Mustafa’ya (asm) peygamberlik 40’ı çıkmadan gelmiştir. Hz. Hatice (ra), ona (asm) 40’ında ermiştir. Bediüzzaman Osmanlı’ya darbe (!) yapıldığında 47 yaşındadır. Ankar...
Başını örtmek meselesi 28 Şubat gibi kara bir leke var Türkiye tarihinde… Bir utanç sebebi… Kimimiz bizzat yaşadı, kimimiz sonuna denk geldi, kimimiz ise verilen mücadele neticesinde hiç hissetmedi o acıyı… Dönemin mağdurları pek çok şey yaşadı, kelimelerin anlatmakta ...

İlk yorumu siz yazın

Makale hakkında düşüncelerinizi paylaşın:

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.


*