2016 Temmuz

34

Ebrar Seven / Bursa

Öyle ise en metin, en âlî, en müzeyyen görünen bu saray-ı kâinatın bir anda yıkılacağı, harab olacağı, bütün sekenesinin mahv u nâbud olacaklarını düşün. Hiç ender hiç olduğunu hatırla. Senin mini mini hayat tekneni, dağlar gibi dalgaları bulunan, kısacık ömrünün denizinde aldanarak boğdurma. Ve hayat-ı ebediyeni söndürmek isteyen, en büyük ve en yakın olan nefsinin hilesinden kurtulmaya çalış. (Barla Lahikası)


 

38

Beyza Erdoğdu / Eskişehir

Evet bakınız, zaman hatt-ı müstakim üzerine hareket etmiyor ki, mebde ve müntehası birbirinden uzaklaşsın. Belki küre-i arzın hareketi gibi bir daire içinde dönüyor. Bazan terakki içinde yaz ve bahar mevsimi gösterir. Bazan tedenni içinde kış ve fırtına mevsimi gösterir. Her kıştan sonra bir bahar, her geceden sonra bir sabah olduğu gibi, nev’-i beşerin dahi bir sabahı, bir baharı olacak inşaallah. (Tarihçe-i Hayat)


 

37

Gökhan Yılmaz / İstanbul

Bize bakın, aradığınızı size bildireceğiz… Kalplerinizi yumuşatan bütün sevimliliğimizle deriz ki: “Biz biriz ve bir elden çıkmışız, birtek Zâtın malıyız. Ve birimizi yapan, elbette umumumuzu O yapar”
(Şualar)


 

39

Nurefşan Yıldız / Adana

Bütün firaklardan gelen feryadlar, aşk-ı bekadan gelen ağlamaların tercümanlarıdır çünkü kalb, ebedü’l-âbâda müteveccih açılmış bir penceredir; bu fânî dünyaya razı değildir.  (Mesnevî-i Nuriye)


 

35

Kübra Koçak / Antalya

Şu misafirhane-i dünyada nazar-ı hikmetle baksan, hiçbir şeyi nizamsız gayesiz göremezsin. Nasıl sen nizamsız, gayesiz kalabilirsin? (Sözler)


 

36

Nurdan Yılmaz / İstanbul

Kedi seni sever, tazarru eder-senden ihsanı alıncaya kadar. İhsanı aldıktan sonra öyle bir tavır alır ki, sanki aranızda muârefe yokmuş ve kendilerinde sana karşı şükran hissi de yoktur. Ancak Mün’im-i Hakikîye şükran hisleri vardır. Çünkü, fıtratları Sânii bilir ve lisan-ı hâlleriyle ibadetini yaparlar-şuur olsun, olmasın. Evet, kedinin mırmırları “Yâ Rahîm, yâ Rahîm, yâ Rahîm”dir. (Mesnevî-i Nuriye)

BENZER KONUDA MAKALELER:

2018 OCAK Dergimizin Foto Yorum sayfasına bu ay fotoğraf gönderenler: Editör: Erhan Akkaya fotoyorum@gencyorum.com.tr
2017 ARALIK Foto Yorum sayfamızda bu ay sizden gelenler…   Ahsen Tola   Zehra Örnek Beşiroğlu   Betül Berfin Karakoyun     İffet Ertekin     İsmail Okur   ...
2017 KASIM Foto Yorum sayfamızda bu ay sizden gelenler… Fethiye Songül Akay     Süha Sinan Boztepe     Feyza Yılmaz     Halil Özer Kara     Fatma Nur Kayapınar    ...
2017 EYLÜL Foto Yorum sayfamızda bu ay sizden gelenler… Ahmet Zeki Okur   Derya Duman   Elmas Zeynep Salihoğlu   Erhan Akkaya   Halil Kartal   Mustafa Erciyes   Ömer Faruk Ku...
2017 AĞUSTOS Foto Yorum sayfamızda bu ay sizden gelenler…  Abdullah Efe      Elif Büşra Sertbakan     Erva Türeli     Esma Demir     Fatma Nur Gidal     Ö...

İlk yorumu siz yazın

Makale hakkında düşüncelerinizi paylaşın:

E-Posta adresiniz kesinlikle gizli kalacaktır.


*